Bilgi Hattı (Aktif)

Konteyner yada Prefabrik yapılarda bilinmesi gereken 8 önemli unsur?

Konteyner yada Prefabrik yapılarda bilinmesi gereken 8 önemli unsur?

14 Ocak 2020, 21:52
Konteyner yada Prefabrik yapılarda bilinmesi gereken 8 önemli unsur?

Yakın geçmişin en önemli mimari gelişimlerinden biri de herkes için ulaşılabilir ekonomik koşulları, betonarme evlere göre daha ekolojik ve çevreye zararsız yapısı, yenilenebilir esnek ve modern tasarımları ve taşınabilir modülerlikleriyle süper hızlı inşa süreçleriyle konteyner evler pek çok, Konteyner evler ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlamış durumda; ancak dünyada kafe dükkânlarından müştemilat ve konuk evlerine, çocuklar için oyun alanlarından yol üstü lokantalarına kadar pek çok farklı fonksiyonla kullanılıyor. Tabiki kır yahutta bağ evi olarak da çok sık tercih edilen mimari yapılardan biri konteyner evlerdir. 

Türkiye’de de özellikle arazisine ev yaptırmak isteyenler için, yapılaşmanın mümkün olmadığı doğal yerlerde doğaya zarar vermeden sizi bir bağ evi sahibi yapabilecek konteyner tasarımları harika bir çözüm olarak öne çıkıyor. Tıpkı prefabrik evler gibi, bu yenilikçi yaklaşımın giderek yaygınlaşması için pek çok sebep var ama tabii ki en önemlisi, bu taşınabilir evlerin çok kısa bir sürede sizin için yuvaya dönüşebileceği.  Bildiğiniz gibi konteyner evler nakliye konteyner'larının yeniden kullanıma sokulması ve ev haline dönüştürülmesiyle hayata geçiyor. Bunun için de tasarımlar farklılaşsa da boyut ve şekil açısından oldukça kompakt ve birbirine benzer projelerden söz ediyoruz. Peki konteyner evlerin tasarım ve inşa süreçleri hakkında başka neleri bilmeniz gerekiyor? İşte hepsi bu yazıda…

  1. İzolasyon önemli:

Çelik bir kutunun içine girip orada öylece yaşayabilir misiniz? Tabii ki hayır! İşte bu yüzden izolasyon konteyner evlerde düşünmeniz gereken ilk ve en önemli şey! Konteyner tasarımınızı projelendirirken, bu projenin gerçek bir ev konforunu yakalayabilmesi için yaşayacağınızı bölgenin iklim koşullarına uygun bir izolasyon yapılması da şart…

  1. Her konteyner aynımı?:

Nakliye konteynerlarının boyutlarının belirli uluslararası standartlara göre olduğu bir gerçek, ancak bu her konteynerın aynı boyutlarda üretildiği anlamına da gelmiyor. Boyutları gibi, malzemelerinin de çeşitlilik gösterdiği farklı konteynerları araştırarak sizin için en uygununu tercih etmelisiniz. Standart konteynerlar, High Cube adı verilen daha yüksek tavanlı özel boyutlu konteynerlar ve soğutuculu konteynerlar bu çeşitlerden birkaç tanesi.

  1. İmar izni ve diğer yasal meseleler:

Her ülkenin ve hatta her şehrin ve bölgenin farklı imar yönetmelikleri var ve konteyner evinizi inşa edeceğiniz bölgenin yetkili makamlarından konteyner ev konusunda mutlaka bilgi almalısınız. Aynı bölge içindeki ormanlık arazi ile tarım arazisi arasında bile bu konuda farklılıklar olabilir. Bu yüzden nasılsa inşaat yapılmayacak taşınabilir bir ev diye yasal izinleri ihmal etmeyin ve belediyeye mutlaka danışın.

  1. Projenizi özenle tasarlayın ve inşa sürecinde karar değiştirmeyin:

Geleneksel inşaatlarda neden bazı evlerin inşa sürecinin sürekli uzadığını biliyor musunuz? Çünkü bu projeler sürekli değişiyor! Başta çizildiği şekline sadık kalınarak ilerlenen inşaatlar çok daha hızlı sonuçlanıyor. Konteyner evlerde de aynı şey geçerli. Bir konteynerın bir duvarını plana göre kestirmek ve boyutunu değiştirmek hem pahalı, hem de çok vakit alan bir işlem. Bunun için konteynerın tasarımını inşa sürecinden önce kesin olarak bitirmenizi tavsiye ediyoruz.

  1. Duvarları mümkün olduğunca az kestirmeye çalışın:

Dediğimiz gibi konteynerların duvarları çelik olduğu için kestirmek oldukça pahalı ve uzun süren bir iş. Bunun için projenizi bu sayfalarda da danışabileceğiniz profesyonel Mimarımız çizdirirken bütçenizi küçültmek istiyorsanız pencere boşluklarını tutumlu bir şekilde tasarlamanızı öneririz.

  1. Satın alacağınız konteynerı mutlaka görün ve kontrol edin:

Unutmayın, üstünüze bir giysi almıyorsunuz. İnternetten sırf fotoğrafta iyi göründüğü için bir konteyner siparişi vermek büyük bir hata olabilir. Bunun yerine, yerinde ve bire bir görüşerek ihtiycınız olan prefabrik yada konteyner ürününü teşhir ederek siparişte bulunmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Maçan Prefabrik ve Konteyner olarak ikinci el konteyner satışı yapmamaktayız. ürünlerimizin tamamı sıfır olup, her bir parçanın kalitesini sunumlar şeklinde ve görsel olarak siz değerli müşterilerimize sunduktan sonrar arge çalışmasına başlamaktayız. 

  1. Konteynerların yapısını anlamak şart:

Bir ev projesine karar vermeden önce mutlaka taşıma konteynerlarının yapısal özelliklerini inceleyin. Örneğin, konteynerların iki uzun duvarı ana taşıyıcı duvarlardır, bu yüzden de bu duvarlara pencere ya da kapı gibi delikler açıldığında taşıyıcı yapıyı korumak için bunun telafisinin yapılması gerekir. Bu konuda tereddütsüz doğru adreste olduğunuzu unutmayın.

  1. Doğal koşulları hesaba katın:

Tasarımı gerçekleştirirken yalnızca estetik özelliklere ve ihtiyaçlarınıza odaklanmayın ve mutlaka doğal koşulları da hesaba katın. Örneğin konteynerın dış cephesini kaplamasız, metal haliyle bırakmak isterseniz bunun için rüzgarsız bir bölgede yaşamanız gerekir çünkü rüzgar ve metal kombinasyonu gürültüye sebep olacaktır.

 

Prefabrik ev, Prefabrik evler, Konteyner ev, Konteyner evler